" Farkındalık ve Markalaşma Adına "
balevi_slider_01.jpg balevi_slider_02.jpg balevi_slider_03.jpg balevi_slider_04.jpg balevi_slider_05.jpg balevi_slider_06.jpg balevi_slider_07.jpg balevi_slider_08.jpg

ARI ÜRÜNLERİ

Propolis

Propolis arıların kovan çatlaklarını sıvamada, uçuş deliklerinin daraltılmasında ve kovana girdikten sonra öldürülen fakat dışarı atılamayan zararlıların kokuşmasını önlemek üzere mumyalanmasında kullandıkları bir maddedir. Bitkilerin taze sürgün ve tomurcuklarından arılar tarafından polen gibi toplanan ve kovana taşınan bu madde sanayinin birçok dalında özellikle ilaç ve kozmetik yapımında kullanıldığı gibi apiterapi merkezlerinde çoğu hastalığa karşı başarı ile kullanılmaktadır. Kullanımı diğer ürünlere oranla daha çok dikkat ve özen gerektirdiğinden bu yöntemlerin anlatımından kaçınılmıştır.

Arı zehiri

Arı zehiri özellikle romatizmal hastalıklara karşı ilaç sanayinde kullanılmaktadır. Bunun dışında kullanımı alerjik bir reaksiyona neden olunmamak koşulu ile arıların istenilen bölgelere sokturulması şeklinde kullanılır. Ancak arı zehirine karşı aşırı duyarlı olanların kesinlikle bu yönteme başvurmaması gerekmektedir. Unutulmaması gereken en önemli konu aşırı duyarlı bir kişinin bir tek arı sokması ile birkaç dakika içerisinde anaflaktik şoka girebileceği ve bunun sonucunda da yaşamsal bir tehlikenin oluşabileceğidir.

Arı ürünleri tartışılmaz yararlarına karşın herhangi bir hastalık durumunda tıbbi terapi ihmal edilmemeli, hasta öncelikle doktora başvurmalı, kendisine önerilen yöntemleri aksatmadan uygulamalı ve buna ek olarak arı ürünlerinin desteğinden yararlanmalıdır. Başta Uzakdoğu Ülkeleri, Rusya, Romanya ve Bulgaristan olmak üzere birçok ülkede Apiterapi çok ciddi biçimde tedavi amacıyla kullanıldığı halde ülkemizde bu konunun çok yeni olması ve ülkemiz koşullarında yapılacak bilimsel çalışmaların sonucu alınıncaya kadar destekleyici ve tamamlayıcı olarak kullanılması son derece olumlu sonuçlar doğuracaktır. Bu gerçek ülkemiz doktorları tarafından da kabul edilmelidir. Çünkü uygulanacak tıbbi yöntemlere ek olarak arı ürünlerinin kullanılması ile elde edilecek başarı öncelikle doktorun başarısı olacaktır.